NCP612SQ18T1G
Categories LDO Voltage Controllers
Product Category :: LDO Voltage Controllers
Number of Regulators :: 1
Protection Features :: Over Current, Over Temperature
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: onsemi
Minimum Quantity :: 3000
PSRR :: -
Voltage Dropout (Max) :: 0.56V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq) :: 1µA
Operating Temperature :: -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) :: 90µA
Supplier Device Package :: SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) :: -
Control Features :: Enable
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 1.8V
Package / Case :: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max) :: 6V
Series :: -
Description: IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC88A
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.