NCP1203P60G Electronic IC Components PWM Current Mode Controller
Categories Electronic IC Chips
Brand Name: onsemi
Model Number: NCP1203P60G
Certification: new & original
Place of Origin: original factory
MOQ: 10pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 10000pcs
Delivery Time: 1 day
Packaging Details: Please contact me for details
VCC, Drv: 16V
TJMAX: 150°C
TJ: - 40 to +125°C
Tstg: - 60 to +150°C
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
NCP1203P60G
Features
• High−Voltage Startup Current Source
• Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit Protection
• Extremely Low No−Load Standby Power
• Current−Mode with Adjustable Skip−Cycle Capability
• Internal Leading Edge Blanking
• 250 mA Peak Current Capability
• Internally Fixed Frequency at 40 kHz, 60 kHz and 100 kHz
• Direct Optocoupler Connection
• Undervoltage Lockout at 7.8 V Typical
• SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
• Pin to Pin Compatible with NCP1200
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• AC−DC Adapters for Notebooks, etc.
• Offline Battery Chargers
• Auxiliary Power Supplies (USB, Appliances, TVs, etc.)
MAXIMUM RATINGS
RatingSymbolValueUnit
Power Supply VoltageVCC, Drv16V
Power Supply Voltage on all other pins except Pin 5 (Drv), Pin 6 (VCC) and Pin 8 (HV)-−0.3 to 10V
Maximum Current into all pins except Pin 6 (VCC) and Pin 8 (HV) when 10 V ESD diodes are activated-5.0mA
Thermal Resistance, Junction−to−Air, PDIP−8 Version
Thermal Resistance, Junction−to−Air, SOIC Version
RJA
RJA
100
°C/W
°C/W
Maximum Junction TemperatureTJMAX150°C
Temperature Shutdown-170°C
Hysteresis in Shutdown-30°C
Operating Temperature RangeTJ−40 to +125°C
Storage Temperature RangeTstg−60 to +150°C