ACS580-01-363A-4 200 160kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
Categories ABB Module
Brand Name: ABB
Model Number: ACS580-01-363A-4
MOQ: 1
Payment Terms: T/T
Delivery Time: 3-7 days
Packaging Details: Original packaging
Brand: ABB
Product type: Frequency Converter
Application scenarios: Industrial Automation
Condition: 100% New Original
Warranty: 1 Year
Service: One-stop Service
Lead time: 3-5 Days
Shipping By: DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Main Specifications
Number of Phases3-phase
Output Current, Normal Use (In)363 A
Frequency (f)47.5 ... 63 Hz
Input Voltage (Uin)380 … 480 V
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
650 MM 1160 MM 490 MM
Product Net Weight98 kg
2. Key Selling Points
  4. Compact Design with 0 mm Clearance Installation:Despite high power output (~200 kW), the drive features an optimized footprint and supports side-by-side mounting with 0 mm clearance, enabling dense installation in control panels – ideal for OEMs and large-scale projects.