1Kb 256Mb EEPROM Chip Electrically Erasable Programmable Read Only Memory DS28E01P-100+T
Categories EEPROM Chip
Brand Name: Analog Devices Inc.
Model Number: DS28E01P-100+T
Certification: ROHS
Place of Origin: CN
MOQ: 1
Price: CONSULT WITH
Payment Terms: Western Union,T/T
Supply Ability: 10000
Packaging Details: T/R
Manufacturer:: Analog Devices Inc.
Product Category:: EEPROM
Memory Size:: 1 kbit
Organization:: 256 x 4
Package / Case:: 256 x 4
Data Retention:: 40 Year
Series:: DS28E01P
Subcategory:: Memory & Data Storage
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
The DS28E01-100 combines 1024 bits of EEPROM with
challenge-and-response authentication security imple
mented with the ISO/IEC 10118-3 Secure Hash
Algorithm (SHA-1). The 1024-bit EEPROM array is con
figured as four pages of 256 bits with a 64-bit scratch
pad to perform write operations. All memory pages can
be write protected, and one page can be put in
EPROM-emulation mode, where bits can only be
changed from a 1 to a 0 state. Each DS28E01-100 has
its own guaranteed unique 64-bit ROM registration num
ber that is factory lasered into the chip. The DS28E01
100 communicates over the single-contact 1-Wire® bus.
The communication follows the standard 1-Wire protocol
with the registration number acting as the node address
in the case of a multidevice 1-Wire network.
♦ 1024 Bits of EEPROM Memory Partitioned Into
Four Pages of 256 Bits
♦ On-Chip 512-Bit SHA-1 Engine to Compute 160
Bit Message Authentication Codes (MACs) and to
Generate Secrets
♦ Write Access Requires Knowledge of the Secret
and the Capability of Computing and Transmitting
a 160-Bit MAC as Authorization
♦ User-Programmable Page Write Protection for
Page 0, Page 3, or All Four Pages Together
♦ User-Programmable OTP EPROM Emulation Mode
for Page 1 (“Write to 0”)
♦ Communicates to Host with a Single Digital
Signal at 15.3kbps or 90.9kbps Using 1-Wire
Protocol
♦ Switchpoint Hysteresis and Filtering to Optimize
Performance in the Presence of Noise
♦ Reads and Writes Over 2.8V to 5.25V Voltage
Range from -40°C to +85°C
♦ 6-Lead TSOC and TDFN or 2-Lead TO-92 and SFN
Packages
Analog Devices Inc.
Product Category:EEPROM
RoHS:
1 kbit
1-Wire
256 x 4
TSOC-6
2.8 V
5.25 V
SMD/SMT
40 Year
- 40 C
+ 85 C
DS28E01P
Reel
Cut Tape
MouseReel
Active Read Current - Max:800 uA
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Operating Supply Voltage:2.8 V to 5.25 V
Product Type:EEPROM
4000
Supply Current - Max:800 uA
Part # Aliases:DS28E01P
Unit Weight:0.033225 oz
Packaging and transportation instructions
- According to the standard export packaging.
Q&A
1. How to obtain the price?
2. What is your delivery time?
3. What are your payment terms?
Factory price, 30% deposit, 70%T/T payment before shipment.