PFE500S-28/T
Categories AC DC Converters
Part Number: PFE500S-28/T
Manufacturer: TDK-Lambda, Inc.
Lifecycle: New from this manufacturer
Delivery: DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment: T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information: PFE500S-28/T More Information
ECAD: Request Free CAD Models
Depth: 61 mm
Width: 70.104 mm
Length: 116.8 mm
Features: OCP, OTP, OVP
Output Power: 504 W
Number of Pins: 8
Output Voltage: 28 V
Number of Outputs: 1
Max Current Rating: 6.2 A
Voltage - Output 1: 28 V
Max Operating Temperature: 100 °C
Products Category: Power Supplies - Board Mount - AC DC Converters
Qty: 55 In Stock
Applications: Datacom module Data center & enterprise computing Wearables (non-medical)
Mount: Through Hole
Height: 12.7 mm
Weight: 300.278149 g
Efficiency: 83 %
Power Rating: 504 W
Output Current: 18 A
Max Output Power: 504 W
Current - Output 1: 18 A
Max Output Current: 18 A
Max Power Dissipation: 500 W
Min Operating Temperature: -40 °C
Model Number: PFE500S-28/T
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.