Z8F041ASH020SG
Categories Embedded - Microcontrollers
Part Number: Z8F041ASH020SG
Manufacturer: Zilog / Littelfuse
Lifecycle: New from this manufacturer
Delivery: DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment: T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information: Z8F041ASH020SG More Information
ECAD: Request Free CAD Models
RAM Size: 1 kB
Interface: IrDA, UART, USART
Memory Size: 4 kB
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Max Frequency: 20 MHz
Number of I/Os: 17
Watchdog Timer: Yes
Core Architecture: Z8
Min Supply Voltage: 2.7 V
Max Operating Temperature: 70 °C
Number of Timers/Counters: 2
Products Category: Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Qty: 187 In Stock
Applications: Aerospace & defense Medical Portable electronics
Frequency: 20 MHz
Access Time: 20 µs
Memory Type: FLASH
Case/Package: SOIC
Data Bus Width: 8 b
Number of Pins: 20
Oscillator Type: Internal
Max Supply Voltage: 3.6 V
Max Power Dissipation: 430 mW
Min Operating Temperature: 0 °C
Number of Programmable I/O: 17
Model Number: Z8F041ASH020SG
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.