M20-9982545
Categories Headers, Male Pins
Place of Origin: Great Britain
Brand Name: Harwin Inc
Model Number: M20-9982545
Certification: Lead free / RoHS Compliant
MOQ: 10
Price: Contact Us
Packaging Details: Standard package
Delivery Time: 3-5 work days
Payment Terms: Contact Us
Supply Ability: Contact Us
Description: M20-9982545 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series: M20
Package: Bulk
Product Status: Active
Connector Type: Header, Cuttable
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 50
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Style: Board to Board or Cable
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post: 0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length: 0.460" (11.68mm)
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: -
Contact Finish - Post: -
Contact Material: Brass
Insulation Material: Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features: -
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Ingress Protection: -
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating (Amps): 3A per Contact
Voltage Rating: -
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.