M50-3530842
Categories Headers, Male Pins
Place of Origin: Great Britain
Brand Name: Harwin Inc
Model Number: M50-3530842
Certification: Lead free / RoHS Compliant
MOQ: 10
Price: Contact Us
Packaging Details: Standard package
Delivery Time: 3-5 work days
Payment Terms: Contact Us
Supply Ability: Contact Us
Description: M50-3530842 Connectors, Interconnects Rectangular Connectors Headers, Male Pins
Series: Archer M50
Package: Box
Product Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions: 8
Number of Rows: 1
Row Spacing - Mating: -
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post: 0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length: 0.248" (6.30mm)
Insulation Height: 0.039" (1.00mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: -
Contact Finish - Post: Tin
Contact Material: Brass
Insulation Material: Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features: -
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Ingress Protection: -
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating (Amps): 1A per Contact
Voltage Rating: -
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.