MCP4161-502E/MF
Categories Digital Potentiometer ICs
Digital Interface :: Serial (4-Wire, SPI)
Operating Supply Current :: 550 uA
Product Category :: Digital Potentiometer ICs
Mounting Style :: SMD/SMT
Taps per POT :: 256
Resistance :: 5 kOhms
Wiper Memory :: Non Volatile
Package / Case :: DFN-8 EP
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Packaging :: Tube
Operating Supply Voltage :: 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Number of POTs :: Single
Manufacturer :: Microchip Technology
Description: Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV SPI Rheo
Model Number: MCP4161-502E/MF
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.