BCR25FR-12LB#BH0
Categories TRIACs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status: Active
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Voltage - Off State: 600 V
Series: -
Mfr: Renesas Electronics America Inc
Supplier Device Package: TO-220FPA
Current - On State (It (RMS)) (Max): 25 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 2 V
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 250A @ 50Hz
Package / Case: TO-220-3 Full Pack
Configuration: Single
Base Product Number: BCR25
Triac Type: Standard
Description: TRIAC TO-220
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number: BCR25FR-12LB#BH0
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BCR25FR-12LB#BH0
TRIAC Standard 600 V 25 A Through Hole TO-220FPA