MCS1803GS-10-P
Categories Sensor
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Bidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy: ±2.5%
Sensor Type: Hall Effect
Current - Supply (Max): 10.5mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: ±10A
Response Time: 5µs
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: AC/DC
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Series: -
Sensitivity: 200mV/A
Linearity: ±0.5%
Supplier Device Package: 8-SOIC
Mfr: Monolithic Power Systems Inc.
Frequency: 100kHz
Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V
Description: 5V, LINEAR HALL-EFFECT CURRENT S
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MCS1803GS-10-P
Current Sensor ±10A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)