CDLC101K2R7SR
Categories Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapa
Part Number: CDLC101K2R7SR
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics
Lifecycle: New from this manufacturer
Delivery: DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment: T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information: CDLC101K2R7SR More Information
ECAD: Request Free CAD Models
Mount: PCB, Through Hole
Diameter: 22 mm
Lead Pitch: 10.0076 mm
Termination: Snap in
Life (Hours): 1000 hours
Leakage Current: 270 µA
Height - Seated (Max): 46.99 mm
Min Operating Temperature: -40 °C
Products Category: Capacitors - Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapa
Qty: 315 In Stock
Applications: Wired networking Motor drives PC & notebooks
Length: 45 mm
Tolerance: 10 %
Capacitance: 100 F
Case/Package: Radial
Voltage Rating: 2.7 V
Voltage Rating (DC): 2.7 V
Max Operating Temperature: 65 °C
ESR (Equivalent Series Resistance): 4.2 mΩ
Model Number: CDLC101K2R7SR
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.