PIC32MM0016GPL036-E/MV Integrated Circuits ICs Embedded Microcontrollers
Categories ICs Microcontroller
Description: IC MCU 32BIT 16KB FLASH 40UQFN
Stock: In Stock
Category: Integrated Circuits (ICs)EmbeddedMicrocontrollers
Package / Case: 40-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O: 29
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 4K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package: Tube
EEPROM Size: -
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 32-Bit Single-Core
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® 32MM
Supplier Device Package: 40-UQFN (5x5)
Data Converters: A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: MIPS32® microAptiv™
Speed: 25MHz
Base Product Number: PIC32MM0016GPL036
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 40-UQFN (5x5)