PIC10F206T-I/OT
Categories IC Integrated Circuit
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Digi-Key Programmable: Verified
Program Memory Size: 768B (512 x 12)
Number of I/O: 3
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
Package / Case: SOT-23-6
RAM Size: 24 x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: -
Package: Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Peripherals: POR, WDT
Product Status: Active
Core Size: 8-Bit
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® 10F
Supplier Device Package: SOT-23-6
Data Converters: -
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: PIC
Speed: 4MHz
Base Product Number: PIC10F206
Description: IC MCU 8BIT 768B FLASH SOT23-6
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL
Payment Terms: L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC10F206T-I/OT
PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) FLASH SOT-23-6