AA065VB07 LCD Display Screen 6.5 inch 640*480 TFT-LCD Panel Module
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: Mitsubishi
Model Number: AA065VB07
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: AA065VB07
Diagonal Size: 6.5"
Resolution: 640(RGB)×480, VGA 122PPI
Active Area: 135.5(W)×102.4(H) mm
Bezel Opening: 135.5(W)×102.4(H) mm
Outline Dim.: 154(W)×121(H)×11.5(D) mm
Treatment: Antiglare, Hard coating (3H)
Weight: 205g (Typ.)
Designed For: Industrial
Interface Type: CMOS (1 ch, 6-bit) 31 pins Connector
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
AA065VB07 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA065VB07
manufacturerMitsubishi
Model NameAA065VB07
Panel Size6.5 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area132.48(W)×99.36(H) mm
Outline Size154(W)×121(H) mm
Brightness600 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio700:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle80/80/80/60 (Typ.)(CR≥10)
Lamp Type2 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver
Response Time6/19 (Typ.)(Tr/Td)
Weight205g (Typ.)
Display Colors262K 40% NTSC
Signal InterfaceCMOS (1 ch, 6-bit) , 31 pins Connector
Input Voltage3.3V (Typ.)(VCC)
AA065VB07 LCD Panel Shipping and Package :
AA065VB07 LCD Screen Shipping Time:
AA065VB07 LCD Screen Returns:
AA065VB07 LCD Screen Reminder:
AA065VB07 LCD Panel FAQ :
Q: If I order AA065VB07 now,when will you ship the goods ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Do you accept sample orders for AA065VB07 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of AA065VB07 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of AA065VB07 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
China AA065VB07 LCD Display Screen 6.5 inch 640*480 TFT-LCD Panel Module factory