N74F3038D,512
Categories Gates and Inverters
Category: Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters
Product Status: Obsolete
Number of Inputs: 2
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tube
Series: 74F
Input Logic Level - High: 2V
Logic Type: NAND Gate
Supplier Device Package: 16-SO
Input Logic Level - Low: 0.8V
Mfr: NXP USA Inc.
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low: -, 160mA
Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of Circuits: 4
Base Product Number: 74F3038
Features: Open Collector
Description: IC GATE NAND OP COL 4CH 2IN 16SO
Stock: 10000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.