IPB80N06S205ATMA1
Categories MOSFET
Product Category :: MOSFET
Vgs (Max) :: ±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :: 80A (Tc)
FET Type :: N-Channel
Mounting Type :: Surface Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :: 170nC @ 10V
Manufacturer :: Infineon Technologies
Minimum Quantity :: 1000
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :: 10V
Operating Temperature :: -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature :: -
Series :: OptiMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :: 5110pF @ 25V
Supplier Device Package :: PG-TO263-3-2
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :: 4.8 mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) :: 300W (Tc)
Package / Case :: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology :: MOSFET (Metal Oxide)
Vgs(th) (Max) @ Id :: 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) :: 55V
Description: MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.