8535AG-21LFT
Categories Driver ICs
Category: Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Clock Buffers, Drivers
Ratio - Input:Output: 2:2
Type: Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Surface Mount
Package: Tape & Reel (TR)
Differential - Input:Output: No/Yes
Series: -
Input: LVCMOS, LVTTL
Supplier Device Package: 14-TSSOP
Mfr: Renesas Electronics America Inc
Frequency - Max: 266 MHz
Voltage - Supply: 3.135V ~ 3.465V
Package / Case: 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Output: LVPECL
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of Circuits: 1
Base Product Number: 8535A