MC78L15ACDR2G
MC78L15ACDR2G
Categories Linear Voltage Regulators
Output Current :: 100 mA
Product Category :: Linear Voltage Regulators
Mounting Style :: SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :: 0 C
Load Regulation :: 150 mV
Input Voltage MAX :: 35 V
Package / Case :: SOIC-8
Maximum Operating Temperature :: + 125 C
Output Voltage :: 15 V
Packaging :: Reel
Line Regulation :: 300 mV
Series :: MC78L15A
Output Type :: Fixed
Manufacturer :: onsemi
Description: Linear Voltage Regulators 15V 100mA Positive
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.