LM2574HVM-3.3
Categories Switching Voltage Regulators
Product Category :: Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier :: No
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: Texas instruments
Minimum Quantity :: 200
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) :: 4V
Function :: Step-Down
Topology :: Buck
Supplier Device Package :: 14-SOIC
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Number of Outputs :: 1
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 500mA
Frequency - Switching :: 52kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 3.3V
Package / Case :: 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input (Max) :: 60V
Series :: SIMPLE SWITCHER®
Description: IC REG BUCK 3.3V 0.5A 14-SOIC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.