LM2576S-3.3
Categories Switching Voltage Regulators
Product Category :: Switching Voltage Regulators
Synchronous Rectifier :: No
Mounting Type :: Surface Mount
Output Configuration :: Positive
Manufacturer :: Texas instruments
Minimum Quantity :: 225
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Min) :: 4V
Function :: Step-Down
Topology :: Buck
Supplier Device Package :: DDPAK/TO-263-5
Part Status :: Obsolete
Packaging :: Tube
Voltage - Output (Max) :: -
Number of Outputs :: 1
Output Type :: Fixed
Current - Output :: 3A
Frequency - Switching :: 52kHz
Voltage - Output (Min/Fixed) :: 3.3V
Package / Case :: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input (Max) :: 40V
Series :: SIMPLE SWITCHER®
Description: IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.