BZB84-C56,215
Categories Zener Diode Arrays
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Zener Diode Arrays
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 nA @ 39.2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz): 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900 mV @ 10 mA
Package: Tape & Reel (TR)
Series: Automotive, AEC-Q100
Impedance (Max) (Zzt): 200 Ohms
Supplier Device Package: TO-236AB
Mfr: Nexperia USA Inc.
Operating Temperature: -
Power - Max: 300 mW
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type: Surface Mount
Configuration: 1 Pair Common Anode
Tolerance: ±5%
Base Product Number: BZB84-C56
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BZB84-C56,215
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 56 V 300 mW ±5% TO-236AB