T160N18BOFXPSA1
T160N18BOFXPSA1
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Obsolete
Mounting Type: Screw Mount
Package: Tray
Voltage - Off State: 1.9 kV
Series: -
Current - On State (It (AV)) (Max): 160 A
Mfr: Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max): 300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.4 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Structure: Single
Package / Case: Nonstandard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 3600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max): 200 mA
Base Product Number: T160N
Number of SCRs, Diodes: 1 SCR
Description: SCR MODULE 1900V 300A NONSTAND
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
T160N18BOFXPSA1
SCR Module 1.9 kV 300 A Single Screw Mount Nonstandard