BT139X-600E,127
Categories Triacs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status: Active
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Voltage - Off State: 600 V
Series: -
Mfr: WeEn Semiconductors
Supplier Device Package: TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max): 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.5 V
Operating Temperature: 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 155A, 170A
Package / Case: TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration: Single
Current - Hold (Ih) (Max): 45 mA
Base Product Number: BT139
Triac Type: Logic - Sensitive Gate
Description: TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220-3
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BT139X-600E,127
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 16 A Through Hole TO-220F