NXH400N100H4Q2F2SG
Categories IGBT Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max): 409 A
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Tray
Series: -
Package / Case: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.3V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1000 V
Supplier Device Package: 42-PIM/Q2PACK (93x47)
Mfr: onsemi
Operating Temperature: -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max): 500 µA
IGBT Type: Trench Field Stop
Power - Max: 959 W
Input: Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 26.093 nF @ 20 V
Configuration: Three Level Inverter
NTC Thermistor: Yes
Description: MASS MARKET 250KW 1500V Q2 PACK
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.