142PC15AW
Categories Board Mount Pressure Sensors
Product Category :: Board Mount Pressure Sensors
Mounting Style :: Through Hole
Port Type :: Dual Axial Barbless
Package / Case :: SIP-3
Pressure Type :: Absolute
Operating Supply Voltage :: 16 V
Operating Pressure :: 2 psi to 15 psi
Output Type :: Analog
Manufacturer :: Honeywell
Accuracy :: 0.25 %