ACS722KMATR-40AB-T
Categories Industrial Current Sensors
Response Time :: 5µs
Product Category :: Industrial Current Sensors
Output :: Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply :: 3 V ~ 3.6 V
Mounting Type :: Surface Mount
Linearity :: ±1%
Manufacturer :: Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity :: 1000
Operating Temperature :: -40°C ~ 125°C
Current - Sensing :: 40A
Accuracy :: ±2.5%
Sensitivity :: 33mV/A
For Measuring :: AC/DC
Current - Supply (Max) :: 12MA
Sensor Type :: Hall Effect, Open Loop
Part Status :: Active
Packaging :: Tape & Reel (TR)
Number of Channels :: 1
Frequency :: DC ~ 80kHz
Polarization :: Bidirectional
Package / Case :: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series :: -
Description: SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.