F1827SDK600
Categories SCRs - Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Not For New Designs
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 600 V
Series: F18
Mfr: Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Package / Case: Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 400A @ 60Hz
Structure: Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs
Description: MODULE SCR/DIODE 25A 240VAC
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number: F1827SDK600
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
F1827SDK600
SCR Module 600 V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module