| Model Number: | UCC28019ADR |
| MOQ: | 1 pcs |
| Price: | Bargain |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 1kk/month |
| Delivery Time: | 1-5 days |
| Packaging Details: | Carton |
| Series: | Power Factor Correction - PFC |
| Description: | 8P Cont Conduction Mode PFC Controller |
| Switching Frequency: | 68.3 kHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Company Info. |
| ChongMing Group (HK) Int'l Co., Ltd |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
UCC28019ADR Power Factor Correction - PFC 28019A UCC28019A UCC28019ADR sop-8 Chipset
UCC28019A8-Pin Continuous Conduction Mode (CCM) PFC Controller
Features
• 8-Pin Solution Reduces External Components
• Wide-Range Universal AC Input Voltage
• Fixed 65-kHz Operating Frequency
• Maximum Duty Cycle of 98% (typ.)
• Output Over/Under voltage Protection
• Input Brown-Out Protection
• Cycle-by-Cycle Peak Current Limiting
• Open Loop Detection
• Low-Power User-Controlled Standby Mode
Applications
• CCM Boost Power Factor Correction Power Convertersin the 100 W to >2 kW Range