ACS724LLCTR-10AU-T
Categories Current Sensors
Category: Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization: Unidirectional
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy: ±1%
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max): 14mA
Number of Channels: 1
Current - Sensing: 10A
Response Time: 4µs
Package: Tape & Reel (TR)
Output: Ratiometric, Voltage
For Measuring: DC
Product Status: Active
Mounting Type: Surface Mount
Series: -
Sensitivity: 400mV/A
Linearity: ±1.5%
Supplier Device Package: 8-SOIC
Mfr: Allegro MicroSystems
Frequency: 120kHz
Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number: ACS724
Description: ISOLATED CURRENT SENSOR 5V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
ACS724LLCTR-10AU-T
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)