BTB06-600CRG
Categories TRIACs
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status: Active
Mounting Type: Through Hole
Package: Tube
Voltage - Off State: 600 V
Series: -
Mfr: STMicroelectronics
Supplier Device Package: TO-220
Current - On State (It (RMS)) (Max): 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 60A, 63A
Package / Case: TO-220-3
Configuration: Single
Current - Hold (Ih) (Max): 25 mA
Base Product Number: BTB06
Triac Type: Standard
Description: TRIAC 600V 6A TO220AB
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BTB06-600CRG
TRIAC Standard 600 V 6 A Through Hole TO-220