8Gbit Memory Chip MT40A512M16LY-062E AUT:E Integrated Circuit Chip 96FBGA IC Chip
Categories Memory IC Chip
Brand Name: Original Factory
Model Number: MT40A512M16LY-062E AUT:E
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: 96-FBGA (7.5x13.5)
Part Number: MT40A512M16LY-062E AUT:E
Memory Format: DRAM
Memory Organization: 512M x 16
Memory Interface: Parallel
Memory Size: 8Gbit
Technology: SDRAM - DDR4
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description Of MT40A512M16LY-062E AUT:E
Specification Of MT40A512M16LY-062E AUT:E
Clock Frequency
1.6 GHz
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Access Time
19 ns
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TC)
Supplier Device Package
96-FBGA (7.5x13.5)
Features Of Memory Chip
  • On-die, internal, adjustable VREFDQ generation
  • 1.2V pseudo open-drain I/O