MAX6315US26D3+T Power Management ICs - Optimize System Performance
Categories Power Management ICs
Brand Name: ADI
Model Number: MAX6315US26D3+T
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: Power Management ICs
Manufacturer: ADI
Manufacturer Product Number: MAX6315US26D3+T
Description: IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT143-4
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MAX6315US26D3+T Power Management IC
Product Description:
Features:
• Dual-channel MOSFET driver
• High-accuracy voltage regulation
• Wide range of fault protection features
• Low-power operation
• Low-noise operation
• High-efficiency voltage regulation
• Comprehensive system monitoring
• Reverse-polarity protection
Specifications:
• Input Voltage Range: 3.3V to 26V
• Output Voltage Range: 0.8V to 5V
• Output Current: Up to 6A
• Switching Frequency: 200kHz to 2MHz
• Efficiency: Up to 95%
• Operating Temp Range: -40°C to +125°C
• Package: TQFN-24
Product Status
Active
Type
Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored
1
Voltage - Threshold
2.63V
Output
Open Drain or Open Collector
Reset
Active Low
Reset Timeout
140ms Minimum
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)