PIC16F877A-I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
Categories Microcontrollers And Embedded Processors
Part Number: PIC16F877A-I/PT
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Category: Embedded - Microcontrollers
Family: Embedded - Microcontrollers
Series: PIC® 16F
Place of Origin: Original
MOQ: Negotiable
Price: Negotiable
Delivery Time: Negotiable
Payment Terms: T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 100000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC16F877A-I/PT Specifications
Part StatusNot For New Designs
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)