Automatic rice packing machine with vacuum function BSTV-750BZ
Categories Weighting Packaging Machine
Brand Name: Bestar Packaging
Model Number: Bestar rice packaging machine BSTV-750BZ
Certification: NB CE
Place of Origin: Foshan, China
MOQ: 1 set
Price: Bestar Packaging Machine
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30-50 sets per month
Delivery Time: 15-20 working day
Packaging Details: standard export wooden case
Voltage & Power: 220V, 50/60HZ, 6.5KW
Automatic grade: Fully Automatic, Semi-automatic
Type: automatic Packing Machine
Driven Type: Pneumatic
Packaging Material: Plastic, OPP/CPP, OPP/CE, PET/AL/PE, other laminated films hot sealable material
Packaging Type: Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Pouch, Pillow bag/Gusset bag/Quad bag
Film Width: Max. 750mm
Bag Width: 150-365mm
Bag length: Max 500mm
Film roll diameter: Standard Max.320mm
Film thickness: 50-120 microns
Warranty: 1 Year
Function: Weighing, Filling, Sealing
Product name: Automatic weighing packaging machine
Packing speed: 10-40 Bags/min
Machine material: stainless steel
Machine weight: 1500KGS
Contact person: Rachel He
Mobile/whatsapp: +86 13794095877
Wechat: rachelbestar
Skype: Rachel Bestar
Email: bestarrachel@gmail.com
E-mail: rachel@bestarpackaging.com
Website: www.verticalpackagingmachinery.com
Youtube: youtube.com/@bestarpackagingrachel
Facebook: https://www.facebook.com/bestarpackagingrachel
LinkedIn: www.linkedin.com/in/BestarpackagingRachel
Twitter: https://twitter.com/BestarRachelHe
QQ: 1326935862
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
How to pack rice for 5kgs plastic bag
VFFS vertical packaging machine with multi heads weigher rice packaging with Z type elevator
Rice packaging machine with weigher 1kg
Automatic vertical roll film packing machine for rice packaging
250g rice pouch automatic weighing and packing machine
Automatic vertical rice packaging machine with multi-heads weigher
1kg stainless steel rice packing machine high speed
Fully automatic long grain rice weighing and packing machine
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Bestar rice packing machine pictures and packing samples
Bestar rice packaging Machine electronic components
Bestar rice packing Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7 inch colorful touch screen, the operation is more stable &reliable.
5. Work environment quiet, low noise, saving energy.
6. Each machine give full spare part for free as standard.
7. English and your native language touch screen display, intuitive and simple operation.
8. Suitable for kinds of Laminated films which hot sealable material roll film.
BESTAR rice packing machine Main Machine Technical Parameters
BESTAR Linear Weigher Main Machine Technical Parameters
Machine type BSTV-350BZ BSTV-450BZ BSTV-550BZ BSTV-650BZ BSTV-750BZ
Film width Max Max.350mm Max.450mm Max.550mm Max.650mm Max.750mm
Film width range 100-350mm 180-450mm 220-550mm 280-650mm 320-750mm
Bag width 40-165mm 80-215mm 100-265mm 130-315mm 150-365mm
Bag length Max.260mm Max.300mm Max.400mm Max.450mm Max.500mm
Packaging speed 20-45bags/min 20-42bags/min 20-40bags/min 15-40bags/min 10-40bags/min
Measurement range 100-800g 100-1500g 200-2200g 500-3000g 500-5000g
Film thickness 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns
Voltage Power 220V, 50/60Hz, 6KW 220V, 50/60Hz, 6.5KW 220V, 50/60Hz, 6.8KW 220V, 50/60Hz, 7KW 220V, 50/60Hz, 7.2KW
Machine Weight 960KG 1150KG 1320KG 1450KG 1500KG
Measuring form Linear Weigher Weighing
Air compressor Suggest 1. m³/min: minimum 1.0 2. Mpa: 0.5-0.8 3. KW: Min 7.5KW
Remark 1. Machine Voltage standard 220V, Single Phase. Could customize for 380V, Three Phases, etc.
2. The sizes mentioning above are mean for the main machine size.
Various bag types:
Bestar rice packing machine units include the following parts:
* Vibration: For Feeding Material
* Z elevator: For Conveying Material
* Multi heads Weigher: For Weighing accuracy 99%