Rectifiers Diode Arrays MSC2X50SDA170J SIC Integrated Circuit Chip 1700V Dual Silicon Carbide
Categories Integrated Circuit Chip
Brand Name: Original Factory
Model Number: MSC2X50SDA170J
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: SOT-227
Part Number: MSC2X50SDA170J
Isolated voltage: 2500V
Forward Current (Max): 50A
Junction Temperature (Min): -55°C
Mounting Type: Chassis Mount
Reverse Recovery Time (trr): 0 ns
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description Of MSC2X50SDA170J
Specification Of MSC2X50SDA170J
Part NumberMSC2X50SDA170J
Reverse Voltage (V) [max]1700V
Forward Voltage (V) [typ]1.5V
Forward Current (A) [max]50A
Junction Temperature (°C) [max]-55°C - 175°C