31A Silicon Carbide Schottky MSC010SDA170B SIC Integrated Circuit Chip TO-247-3
Categories Integrated Circuit Chip
Brand Name: Original Factory
Model Number: MSC010SDA170B
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: TO-247-3
Part Number: MSC010SDA170B
Package / Case: TO-247-3
DC forward current(Max) TC = 135 °C: 14A
Power dissipation(TC = 110 °C): 71W
Working peak reverse voltage(Max): 1700V
Forward voltage(IF = 10 A, TJ = 175 °C) Typ: 2.1V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Description Of MSC010SDA170B
MSC010SDA170B is Zero Recovery Silicon Carbide Schottky Diode, 1700 V, 10 A SiC SBD in a TO-247 package.
Specification Of MSC010SDA170B
Part Number:MSC010SDA170BTechnology:SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1700 VCurrent - Average Rectified (Io) (Per Diode):31A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 30 ASpeed:No Recovery Time > 500mA (Io)