NGD8201NG Rectifier Diode Integrated circuit Chip USB Flash Microcontrollers
Categories Rectifier Diode
Brand Name: ON
Model Number: NGD8201NG
Certification: Original Factory Pack
Place of Origin: TAIWAN
MOQ: 2500pcs
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T, Western Union,PayPal
Supply Ability: 250000PCS
Delivery Time: 1 Day
Packaging Details: 2500/REEL
Temperature Range: -55°C to +175°C
Payment Term: T/T, Paypal, Western Union
Voltage: 40V
Current: 20A
Package: DPAK
Factory Package: 2500PCS/REEL
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
NGD8201NG
Ignition IGBT 20 A, 400 V, N−Channel DPAK
Features
• Ideal for Coil−on−Plug and Driver−on−Coil Applications
• DPAK Package Offers Smaller Footprint for Increased Board Space
• Gate−Emitter ESD Protection
• Temperature Compensated Gate−Collector Voltage Clamp Limits Stress Applied to Load
• Integrated ESD Diode Protection
• Low Threshold Voltage for Interfacing Power Loads to Logic or Microprocessor Devices
• Low Saturation Voltage
• High Pulsed Current Capability
• Optional Gate Resistor (RG) and Gate−Emitter Resistor (RGE)
Applications
• Ignition Systems
MAXIMUM RATINGS (TJ = 25°C unless otherwise noted)
Rating Symbol Value Unit Collector−Emitter Voltage VCES 440 V
Collector−Gate Voltage VCER 440 V
Gate−Emitter Voltage VGE 15 V
Collector Current−Continuous @ TC = 25°C − Pulsed IC 20 50
ADC AAC Continuous Gate Current IG 1.0 mA
Transient Gate Current (t ≤ 2 ms, f ≤ 100 Hz) IG 20 mA
ESD (Charged−Device Model) ESD 2.0 kV
ESD (Human Body Model) R = 1500 ,
C = 100 pF ESD 8.0 kV ESD (Machine Model) R = 0 , C = 200 pF
ESD 500 V Total Power Dissipation @ TC = 25°C
Derate above 25°C PD 125 0.83 W W/°C
Operating & Storage Temperature Range TJ, Tstg −55 to +175 °C