BT-2014-20
Categories Bluetooth earphone
Brand Name: T-Star
Model Number: BT-2014-20
Certification: ISO9001/UL/CE
Place of Origin: China
MOQ: 1K pcs
Price: USD28
Payment Terms: L/C
Supply Ability: 1000pcs/day
Delivery Time: 20workdays
Packaging Details: Mini Box
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BT-2014-20
  • New style radio headset best studio bluetooth wireless headphone
  • Version: V2.1+EDR
  • Sensitivity: 118dB
  • Impedance: 32 Ohms
  • Frequency: 20Hz—20KHz
  • working time: 9-11 hours
  • Speaker: 40mm
  • Receiver rangE: 10m
  • Rated power: 20mW
  • S/N ratio: 82db
  • Introduce: stereo bluetooth headset
Features:
Answer, end and reject call from the headset
Redial last number.
Voice dial.
Listen to music wirelessly
Fully remote control buttons on the headset for pause/play/last song/next song/re-dial/voice call.
3) Automatic connecting with the last paired device when turn on the headset.
Specifications:
Speaker diameter: φ40 milimeters
Impedance: 32 Ohms
Sensitivity: 108dB S.P.L.at 1KHz;
Rated power:20mW
Aggregate capability:50mW
Frequency Response:20Hz-20,000Hz
Microphone Unit:φ4*1.5mm
Impedance:≤2.2KOhms
Frequancy Response:30Hz-16,000Hz
Operating voltage:3.0V
1)Support systems:audio equipments with bluetooth functions,such as PC,cellphone,MP3… ;
2)Bluetooth protocol standards:Bluetooth V2.1+EDR
3)Receiver range:10m / 360
4)Carrier frequency:2402MHz-2480MHz;
5)USB interference:High speed USB 2.0;
6)Battery:chargeable lithium-ion polymer battery ;
7)Charger power:computer USB interface
8)Successive working time:about 9-11 hours;
9)Frequency response:20Hz—20KHz;